Chcete vědět jak vypadá život umělců a řemeslníků, kteří se Ateliéru talentů zúčastnili v minulých letech?
Ptali jsme se jak se jejich tvorba vyvíjí dál a v čem jim Ateliér Talentů konkrétně pomohl.
Mariana Kuryliak
Jak Váš život pokračuje dál?
V Ateliéru talentů jsem byla v roce 2018. Ten projekt se mi moc líbil a rozhodla jsem se, že ve svém oboru budu aktivně pokračovat dál. Přemýšlela jsem, že bych se ráda zdokonalila v české krejčovské terminologii a také že se soustředím na praxi toho úplného základu designové módy, což je poctivá krejčovská práce. Začala jsem pracovat v krejčovském salonu pánské módy. Je to pro mne výborná škola i z toho hlediska, že jsem pánskou módu zatím nedělala. Učím se, jdu dopředu.
V čem Vám pomohla účast v projektu Ateliér talentů?
Zajímavé pro mne bylo představovat svou tvorbu na trzích. Pro mne bylo důležité vidět, jak se moje díla budou líbit v Čechách. Během ateliéru jsem potkala hodně zajímavých lidí, dostala jsem spoustu inspirace a nápadů.
Měla jsem také setkání s koučem – paní Petrou Koudelkovou, ta mi dala hodně skvělých rad ohledně rozvoje businessu a marketingu, udělala pro mě plán, který obsahoval tvorbu JOB KITu hledání nového zaměstnání, což obsahovalo: životopis, motivační dopis, ukázka díla pomocí fotografií, průvodní dopis, seznam podniků, kam je možné se hlásit, tvorba profilu na Linkedln. Diky takovému systematickému plánu jsem si našla nové zaměstnání.
Také jsem měla možnost zúčastnit se workshopu „Budování osobní značky”. Tam jsem se dozvěděla o nástrojích a technikách, které mohu použit při budování své osobní značky. Svou tvorbu sice zatím neprodávám, ale uvažuji o tom.
Jediný způsob, jak odvádět skvělou práci, je milovat to, co děláte, pokud opravdu chcete dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte.
Wendy Morilo
Jak Váš život pokračuje dál?
Pracuji sice jako prodavačka módy, ale pochopitelně i nadále maluji. Mám svou Facebookovou stránku i Instagram a tak mohu své obrázky propagovat i tam. Měla jsem jednu výstavu v kavárně. Obrázky se zase tolik neprodávají, ne každý potřebuje nový obraz tak jako chleba. Prostě umělecká tvorba je stále část mojí osobnosti, takže když se například dozví moje kolegyně v práci, že jsem malířka, tak se velmi diví a myslím, že to i obdivují.
Tohle je můj Instagram, kde mne můžete sledovat. @wendymorilo.cz
V čem Vám Ateliér talentů pomohl?
Určitě mi moc pomohl v tom, že jako cizinka tu nemám moc kontaktů. Takže mi pomohli uspořádat vernisáž, na kterou přišlo dost lidí, hlavně i Čechů. Pomohli mi také domluvit výstavu v kavárně. Pro mne je nejvíce obtížné sehnat kontakty na lidi žijící tady.
Yuliana Nikolaeva
Jak pokračuje Váš život dál?
Podařilo se mi minulý rok dokončit další kolekci kobercových obrazů. Protože obrazy jsou na zakázku, své zákazníky znám. Jsou z Francie, Německa a Švýcarska. Máme galerii v Jablonci nad Nisou. je to krásný velký prostor, kde kromě výstavy obrazů pořádáme i lekce tanga. Ten prostor můžeme také pronajímat komukoliv na podobné akce. Kdyby někdo měl zájem, může nás kontaktovat přes naše webové stránky: www.artandsilk.net, Facebook ART & SILK, nebo Instagram @artandsilk_cz.
Jak Vám Ateliér talentů pomohl?
Ateliér talentů mi pomohl v tom, že mi pomohli uspořádat výstavu v divadle v Jablonci nad Nisou.
Alina Sahakyan
Jak pokračuje Váš život dál?
Můj život pokračuje stejně. Já pořád tvořím, pokračuji dál. Vytvořila jsem další obrazy. Pořád je mou největší inspirací příroda, která nese nekonečný proud myšlenek. Je jedno,kde jsem, hlavní věc, že kolem sebe mám klid a můžu se soustředit. Začínám u detailu. Stačí mi květina, motýl a z toho udělám sketch a z té pak obraz. Hudba mne vždy pomáhá v mé práci. Inspiruje mne také architektura Prahy. Domy, fasády a detaily budov. To je stále stejné, pořád mám z čeho čerpat.
Přemýšlím, že bych mohla udělat workshop. Byla by to trochu jiná technika, trochu jednodušší. Celkově menší kontext, aby se to dalo zvládnout za několik hodin.
V čem Vám Ateliér talentů pomohl?
Seznámila jsem se se zajímavými lidmi. Ráda jsem si povídala s ostatními. Ta otevřenost zaměstnanců CIC je podporující. Také jejich pozitivní lidskost a snaha pomoci. To je pro migranty nejdůležitější faktor.
Larisa Gladysh
Jak pokračuje Váš život dál?
Můj život pokračuje dobře. Mám spoustu nápadů a všude vidím inspiraci. Všechno mne nadchne a motivuje. Když koukám na svou vnučku a na děti jejího věku, vidím možnost rozšíření uměleckých dovedností dětí a mám velký zájem začít kurzy pletení pro ně.
V digitální době a zájmu o módu by další nová výzva mohla být kurzy pletení pro mládež. Je to jeden ze způsobů exprese, to bych mládeži hodně prospělo. Věřím, že i taková akce by mohla mít šanci. Zatím proběhl můj první workshop pletení pro dospělé a má to velký potenciál.
Každý den pletu, mám hodně nápadů. Přemýšlím, že by bylo zajímavé pracovat s výrobci příze. Možná najít město, nebo místo v Čechách, kde mají dobrou tradici pletení. A to přinést do Prahy. Učit jak se plete, techniku, ale také historii a ten umělecký pohled na pletení. Přemýšlím o tom, jak bych mohla, to, co umím předávat dál. Mám 40 let zkušeností pletení, nic není pro mne výzva z hlediska jak to udělat. Výzva je spíš už teď v tom, jak udělat něco, co tu ještě chybí.
Co Vám Ateliér talentů přinesl?
Ateliér- to byla superská záležitost. Pro mne vždy je trošku těžké zjistit, který z mých nápadů teď realizovat. A jako asi pro každého umělce, také pro mne konkrétní cíl a zaměření na podnikání může být výzva. Ta práce s vámi mne konstruktivně formuje, pomáhá zorientovat a zaměřit se na to, co je teď opravdu pro mne důležité z uměleckého a i z praktického hlediska. Před tím jsem chodila na malování, tam jsem se učila vnímat barvy a malovat. Pak přišel Ateliér. To bylo takové nakopnutí. Najednou cítím, že mohu pomoci i jiným lidem se individuálně projevit – právě třeba přes to pletení, přes přízi.
A pocitově vím, že tato cesta s Vaší pomocí mne konečně přivede k dalšímu cílům. -Možná ke spolupráci s nějakým českým designérem oděvů. Jak řekl P. T. Barnum „Nejušlechtilejší umění je takové, které udělá radost ostatním.“A to je právě můj vztah k umění teď a esence toho, proč tvořím.
Sledovat umění Larisy a aktivity pletení je možné na Instagramu: @larapryaza
Andrej Kavpush
Jak pokračuje Váš život dál?
Stejným směrem. Fotím dál, je to můj koníček. Focení pro mě je prakticky druh meditace, možnost tvorby, možnost jak se vyjádřit. Víte já neumím ani zpívat, ani malovat, takže fotografování je mým okénkem do toho kreativního světa. Snažím aby ten, kdo se na fotku dívá, aby v tom našel svůj vlastní význam. Každý člověk může najít něco osobního. Kdekoliv. Já také. Chodím Prahou a někde nějaký snímek na mne čeká. Inspirace je opravdu všude. Je to množství momentů a zázrak.
Nechávám se inspirovat i zajímavými fotografy tady z Čech. Josef Sudek například, nebo česká fotografická avantgarda, nebo Martin Stránka a František Konopa. Ale inspiruje mne i malířské umění. Můžu například uvést Caravaggiho, El Greca nebo Vermeera. Vnímám barvě, kompozice, nálady.
V čem Vám Ateliér talentů pomohl?
Díky Ateliéru talentů jsem měl pár výstav svých fotografií a seznámil jsem se se zajímavými lidmi. Také mi spolupráce s Ateliérem talentů dala více sebedůvěry. Teď už věřím, že se ve své tvorbě opravdu mohu opřít o sebe a o své zkušenosti.
Liudmila Kopecka
Jak pokračuje Váš život dál?
Já samozřejmě pořád tvořím. Mám nové ilustrace a daří se mi je prodávat na portálech Etsy a Creativemarket. Je to skvělý přivýdělek k mateřské. Dělám práci, kterou mám ráda a zároveň z toho mám i nějaké peníze. Není to sice zatím tak, abych se s tím úplně uživila, ale pomalu pořád pokračuji dopředu.
Jak vám Ateliér pomohl?
Díky ateliéru jsem šla na kurz, který mi v rámci projektu zaplatili. A také to byla taková psychologická podpora. Předtím jsem to dělala jako hobby a pak když jsme se sešli na jedné pořádané akci s ostatními účastníky toho projektu a dostala jsem od nich dobrý feedback, tak jsem si začala více věřit a rozhodla, že do toho půjdu a budu to ještě dál rozvíjet. pak jsem měla ještě jednu výstavu vedle Palladia Národnim informačnim centru pro mládež.
Paní Liudmilu můžete také sledovat na Instagramu.